Kolej w Szwajcarii – czyli jak podróżować, by nie zbankrutować.

  • by

Pomyśl sobie o Szwajcarii, jaki obraz masz w głowie? Bardzo możliwe, że pomyślisz o Alpach, sławnych szwajcarskich zegarkach i czekoladzie. Napiszę Ci jeszcze o jednej rzeczy. Szwajcaria może pochwalić się bardzo gęstą i sprawną siecią kolejową. Dzięki niej z łatwością objedziesz praktycznie cały kraj. Ceny biletów są dosyć wysokie. Dlatego przedstawię Ci, co należy zrobić, żeby nieco obniżyć koszty transportu.

źródło: company.sbb.ch

Szwajcarski transport jak w zegarku

Gdyby w jednym miejscu zebrać wszystkie możliwe rodzaje dróg, które znajdują się w Szwajcarii, to zajęłyby one powierzchnię kantonu Thurgau. To znaczy, że wszystkie drogi, koleje i lotniska mogłyby zająć przestrzeń nieco większą od powierzchni Berlina. Szwajcaria znacząco przewyższa też europejską średnią w zagęszczeniu torów kolejowych.

Na 1000 km2 przypada aż 122 km torów. Średnio w Europie jest to 46 km. Pociągi, są drugim najchętniej wykorzystywanym transportem w Szwajcarii, zaraz po samochodach. To też bardzo ekologiczny środek transportu. Aż 90% prądu, który zasila trakcje, pochodzi z odnawialnych źródeł energii.

Nie powinien też dziwić fakt, że to właśnie w Szwajcarii znajduje się najdłuższy na świecie kolejowy tunel Świętego Gotarda (57,5km). Umożliwia on przejazd z Zurychu do Milanu pod Alpami w 4 godziny i 45 minut.

Co więcej, Szwajcarskie koleje należą do jednych z najbardziej punktualnych na świecie. Aż 89,5% pociągów przyjeżdża punktualnie lub spóźnia się nie więcej niż 3 minuty. Każde odstępstwo od normy jest natychmiast komunikowane.

Nawet za drobne, kilkuminutowe spóźnienie od razu przeprasza się w ogólnym komunikacie. Dodatkowo praktycznie w każdym pociągu, (99,1%) jest stały dostęp do sieci 4G. Teraz już wiesz, dlaczego Szwajcarzy tak bardzo upodobali sobie jazdę pociągami!

źródło: androidblog.ch

Jak zaoszczędzić przy podróżowaniu?

Załóżmy, że postanawiasz zostać w Szwajcarii na dłuższy okres. Jeżeli nie posiadasz samochodu, to musisz polubić się z publiczną komunikacją.

Jak wygląda to od strony cenowej? Przykładowy przejazd Berno – Lucerna to odległość około 100 kilometrów (w zależności od wybranej trasy). Za przejazd w jedną stronę zapłacimy w okolicach 20 franków.

Koszty najniższe nie są, zwłaszcza w przełożeniu na złotówki. Szwajcarskie Koleje Federalne (SBB) przewidziały więc kilka rozwiązań dla osób, które często korzystają z ich usług. Aby podróżować taniej po Szwajcarii należy wykupić Halbtax –Abo lub GA Travelcard.  Halbtax – Abo, czyli roczny bilet, który pozwala nam zmniejszyć ceny biletów zarówno dla 1 jak i 2 klasy.

Obniża on ceny biletów we wszystkich pociągach, kolei górskiej oraz statkach, aż do 50%. Daje on też niewielką zniżkę na komunikację miejską w większości miast. Co ciekawe Halbtax – Abo obniża nawet koszty biletów na pociągi w Niemczech o 25%.

Bilet ten jest ważny przez rok. Przy pierwszym zakupie zapłacimy 185 franków. W kolejnych latach cena spada do 165 franków. Łatwo więc można policzyć, że w tym przypadku koszt biletu rocznego zwraca się zaledwie po kilku przejazdach.

Jeżeli pokochasz podróże pociągiem po Szwajcarii, to istnieje jeszcze drugie wyjście. To również długoterminowy bilet – GA Travelcard. Co prawda, cena za niego jest dosyć duża, mimo to, cieszy się całkiem dużą popularnością. W 2019 roku bilet ten kosztował 3,850 franków dla klasy 2 oraz 6,300 franków dla kasy 1.

Minimalny czas, na jaki można zakupić taki bilet to 4 miesiące. Dzięki niemu możemy za darmo podróżować wszystkimi pociągami, tramwajami, autobusami a nawet statkami. 

Dodatkowo, przejedziemy się też większością kolei górskich lub chociaż dostaniemy zniżkę na przejazd. Co ciekawe, rocznie ten rodzaj biletu kupuje aż 400 tysięcy ludzi. To mniej więcej tyle ludzi, ile mieszka obecnie w Szczecinie!

Aby móc kupić oba rodzaje biletów, musisz wyrobić Swisspass. Można zrobić to w każdym punkcie sprzedaży biletów. To dokument w rodzaju karty miejskiej, który daje Ci dostęp do korzystania z różnego rodzaju usług związanych z transportem w Szwajcarii. Swisspass dostaniesz też równocześnie z wykupieniem sobie Halbtax – Abo lub GA Travelcard. Pamiętaj także, aby nosić ten dokument przy sobie. Podczas kontroli będzie on sprawdzany.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *