Szwajcarskie miasta tętnią życiem a miejscowa natura zapiera dech w piersiach. Nic więc dziwnego, że zastanawiasz się jak zamieszkać w Szwajcarii. Zanim jednak usiądziesz i zatopisz zęby w rozpływającej się szwajcarskiej czekoladzie popijając napój Rivella pośród gór, przeczytaj poniższe rady.
- Dokumenty poproszę!

Paszport lub ważny dowód osobisty pozwala przebywać w Szwajcarii maksymalnie 90 dni. Podejmując pracę, Twój pracodawca powinien zarejestrować Cię poprzez elektroniczny system raportowania na maksymalnie dzień przed podjęciem zawodu. Jeżeli jednak marzy Ci się pobyt dłuższy niż 90 dni, to powinieneś zgłosić to do 14 dni po przyjeździe. Należy wtedy udowodnić, że jesteś w stanie utrzymać się samodzielnie, masz gdzie mieszkać oraz podpisałeś umowę o pracę. Poszczególne kantony (czyli rejony, na które dzieli się Szwajcaria), mogą mieć różne wymogi odnośnie zezwoleń na pobyt. Najlepiej więc będzie jeżeli skontaktujesz się z władzami konkretnego kantonu.
2. Typy pozwoleń na pobyt w Szwajcarii.

W Szwajcarii istnieje 5 typów zezwolenia na pobyt (tzw. permit): L, B, G, C, Ci. Ten ostatni dotyczy członków ambasad, więc interesują nas jedynie 4 pierwsze. Typ L dostaniesz jako pierwszy, umożliwia on pracę przez maksymalnie rok. Z biegiem czasu można aplikować o wyższe pozwolenia aż do C, które nie ogranicza długości pobytu.
3. Szwajcarskie koszty życia.
Szwajcaria to bogaty kraj. Nie oznacza to jednak, że na luksusy będziemy mogli sobie pozwolić po kilku miesiącach pracy. Na wydatki związane z utrzymaniem jak i opłatą za mieszkania wydamy tutaj dwa razy więcej niż w Polsce. Produkty spożywcze również bywają kilkukrotnie droższe.
4. Nie jedź „z marszu”.

Jeżeli nie masz w Szwajcarii rodziny lub znajomych, u których zamieszkasz na początku, to odłóż pieniądze przed wyjazdem. Cena za wynajem mieszkania to od 1000 do około 3000 franków(w większych miastach). Należy też doliczyć do tego depozyt, którego wysokość wynosi 3 czynsze. Dodatkowo wcale nie jest łatwo znaleźć mieszkanie. Właścicielowi trzeba udowodnić, że to właśnie Ty jesteś odpowiednim lokatorem. Mieszkania na wynajem rzadko są umeblowane, dlatego warto odłożyć pieniądze na podstawowe meble.
5. Mnogość języków.

Cztery – to liczba języków urzędowych Szwajcarii, należą do nich: niemiecki, francuski, włoski oraz romansz. Zanim wyjedziemy do pracy warto poznać podstawy jednego z nich. Języki uzależnione są od bliskości do granicy danego kraju. Z uwagi na ceny kursów językowych w Szwajcarii, warto rozważyć odbywanie ich w najbliższym kraju sąsiednim.
6. Poszukiwania pracy czas zacząć!
Na Szwajcarskim rynku pracy konkurencja jest duża. Początkowo znalezienie odpowiedniej oferty może być wyzwaniem. Bywa, że duże międzynarodowe koncerny, bądź organizacje z siedzibą w Szwajcarii, poszukują pracowników anglojęzycznych. Warto także dzwonić do pracodawcy by zapytać, czy aplikacja została rozpatrzona. Zdarza się, że podania o pracę są sprawdzane dosyć długo.
7. Wyjeżdżasz z dziećmi?
Szkoły w Szwajcarii są na wysokim poziomie. Jeżeli masz dziecko w wieku szkolnym, możesz liczyć na przydzielenie go do placówki najbliżej do Twojego miejsca zamieszkania. Zajęcia szkolne odbywają się w godzinach od 8 do 12 oraz 14 do 16. Popołudnia w środy są wolne od zajęć lekcyjnych. W Szwajcarii obowiązek szkolny obejmuje 9 lat, od szkoły podstawowej do pierwszego etapu kształcenia w szkole średniej.
8. System opieki zdrowotnej.
Zanim zakupisz ubezpieczenie na miejscu, warto wyposażyć się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego od NFZ. Pozwala ona na korzystanie z podstawowych usług medycznych oraz pokrywa część kosztów. Na miejscu warto zakupić odpowiednią polisę u prywatnej firmy. Ceny za standardowe ubezpieczenie to od 300 do 400 franków szwajcarskich na miesiąc.
9. Przeprowadzka za granicę z samochodem.
Jeżeli posiadasz polskie prawo jazdy to przez rok możesz go używać na terenie Szwajcarii. Po tym okresie należy jednak zamienić je na szwajcarskie. To formalność i nie trzeba zdawać żadnych testów. Jeżeli posiadasz swój samochód to przygotuj się na wysokie ceny za parkowanie. W dużych miastach to około 4 franków szwajcarskich za godzinę. W czasie jazdy unikaj łamania przepisów ruchu drogowego. Szwajcarskie mandaty są wielokrotnie wyższe niż w Polsce!