Kiedy wyjeżdżamy za granicę na dłuższy okres, to zdarza się, że na początku trudno jest nam się odnaleźć. Pierwsze kilka tygodni to czas na oswojenie się z nową sytuacją. Aby szybciej przystosować się do obcego otoczenia możesz uczyć się na błędach. Jednak dobrze byłoby, gdybyś nie musiał uczyć się na swoich błędach, prawda? Dlatego właśnie przygotowałem dla Ciebie poniższe zestawienie. Informacje te pozwolą Ci szybciej przyzwyczaić się do życia w Szwajcarii.
1. Niedziela? Zostaję w mieście!
Być może jednym z powodów, dla których chcesz przeprowadzić się do Szwajcarii jest jej przyroda. Wcale Ci się nie dziwię! Natura tego kraju również porusza moje serce, dlatego niedziela to dobry dzień by ruszyć poza miasto. Większość Szwajcarów siódmy dzień tygodnia poświęca właśnie na wędrówki pośród dzikiej natury.
2. Znam jeden z języków – dogadam się wszędzie
Mimo, że w Szwajcarii obowiązują aż 4 języki urzędowe, to rzadko który Szwajcar posługuje się wszystkimi z nich. Warto mieć to na uwadze zwłaszcza, kiedy wyjedziesz do regionu, w którym obowiązuje inny język. Urzędowo ponad 60% kraju posługuje się niemieckim. Warto jednak zgłębić też temat dialektów szwajcarskich.(Tutaj znajdziesz więcej informacji dotyczących dialektów)
3. Wspólna pralnia – czyli piorę kiedy chcę
Mieszkania w Szwajcarii często nie są wyposażone w pralkę. Dlatego właściciele budynku udostępniają wspólne pralnie w piwnicach. Mieszkańcy prowadzą rozpiskę dni, w których dana rodzina może wykonać pranie. Przestrzegaj tego kalendarza, jeżeli nie chcesz narazić się na nieprzyjemności.
4. Po co mi bilet roczny?
Komunikacja miejska w Szwajcarii jest bardzo sprawna i punktualna, ale jest też droga. Nie opłaca się kupować biletu za każdym pojedynczym przejazdem. Dlatego właśnie Państwowe Koleje Federalne (SBB) wprowadziły Habtax. Pozwoli Ci on na jazdę za pół ceny przez rok. Karnet kosztuje 185 franków, przy odnowieniu go na kolejne lata cena spada do stałych 165 franków szwajcarskich rocznie.
5. Zadzwonię w porze lunchu!
Pora lunchowa w Szwajcarii przypada na godzinę miedzy 12:00 a 13:00. Miej to na uwadze. W szczególności, kiedy będziesz dzwonić do placówek publicznych, czy recepcji klinik. To po prostu czas na przerwę i zwykle o tej porze możesz nie ustalić niczego telefonicznie.
6. Zjem trochę później
Pozostając w temacie lunchu, jeżeli jadasz go później to prawdopodobnie pozostaje Ci się albo dostosować do wcześniejszej pory, albo zakupić gotowe danie w markecie. Restauracje szczególnie w małych miastach nie serwują dań lunchowych po godzinie 14:00.
7. W końcu urlop, może by tak obiad w ulubionej restauracji?
Okres letni to czas urlopów. Na przełomie lipca i sierpnia wiele restauracji oraz małych sklepów jest zamykanych na około dwa tygodnie. Być może w tym czasie również warto zaplanować jakiś wyjazd?
8. Niedzielne zakupy
W niedzielę znaczna część sklepów jest zamknięta. Godziny otwarcia mogą też różnić się w poszczególnych kantonach. Dlatego staraj się planować zakupy. Jeśli o czymś zapomnisz, to możesz poszukać tego produktu na stacjach benzynowych, bądź w sklepie na stacji kolejowej czy lotnisku.
9. Napiwki dla obsługi
Dawanie napiwków w Szwajcarskich restauracjach nie jest obowiązkowe. Są one już wliczone w cenę posiłku. Mimo wszystko jest to powszechne i jeżeli pozostawisz napiwek, to zostanie to odebrane jako bardzo miły gest, jednak nie ma przymusu.
10. Jak znajomi to tylko z emigracji!
Nie zamykaj się w tylko w gronie emigrantów. W nowe miejsca wyjeżdża się aby poznać także nowych ludzi! Znalezienie znajomych Szwajcarów może wydawać się trudne. Wystarczy jednak, że zapiszesz się do klubu sportowego bądź na jakikolwiek interesujący Cię kurs. Dzięki temu na pewno poznasz mnóstwo ciekawych osób!